Skip to main content

Electrolux İsveç ekibi olduğumuz zaman dilimde Vestel ile küresel satınalma ve iş geliştirme projelerimizi görüştüğümüz günlerden bir kesit. İtalya, İsveç, Türkiye işbirliğinin ta Avusturalya’ya kadar uzandığı yollarda iş geliştirme ve satınalma konularında mütabakatlara İtalyanca, İsveççe ve İngilizce Avrupa pazarında, pazarlık dillerinin vazgeçilmezlerindendi. Vestel’i de kısaca tanıyalım.

1984 yılında kurulan ve 1994 yılında Zorlu Grubu tarafından satın alınan Vestel, bugün 16’sı yurt dışında olmak üzere, toplam 27 şirketten oluşan küresel bir şirketler topluluğudur.

Vestel, yurt içi ve yurt pazarlardaki tüketicilere, tüketici elektroniği, beyaz eşya, küçük ev aletleri, dijital ürünler, mobil ürünler ve LED aydınlatma ürünlerinden oluşan geniş bir ürün gamı sunmaktadır.

Vestel, yaklaşık 19 bine yakın çalışanı, teknolojik üstünlüğü ile desteklenen üretim kabiliyeti ve ülke ihracatına yaptığı katkı ile Türkiye ekonomisi için önemli bir gücü temsil etmektedir. Vestel’in Manisa’daki 1,3 milyon metrekare alan üzerine kurulu üretim üssü Vestel City Avrupa’nın tek lokasyonda üretim yapan en büyük endüstri komplekslerinden biridir.

Vestel, üretim yetkinlikleri, kalite standartları, Ar-Ge ve inovasyon gücü ile sadece ülkemizde değil, İsveç gibi küresel piyasalarda da pazarı yönlendiren etkili bir oyuncu ve dünyaya teknoloji ihracatı konusunda Türkiye’nin simgesi ve gururudur.

Vestel:
• Tüketici elektroniği ve beyaz eşya alanında dünyanın önde gelen ODM (Original Design Manufacturer – Özgün Tasarım Üreticisi) üreticilerinden biridir.

• Avrupa’da LCD TV pazarının ikinci büyük üreticisi, beyaz eşya pazarının ise ilk beş üreticisinden biridir.

• Türkiye’de TV pazarının lideri, beyaz eşya pazarının ilk üç oyuncusundan biridir.

• Türkiye’nin ilk yerli tasarım ve üretim akıllı telefonu Venus’ün üreticisidir.

• 157 ülkeye ihracat yapmaktadır.

• Türkiye toplam TV ihracatının yaklaşık %90’ını, beyaz eşya ihracatının yaklaşık %33’ünü gerçekleştirmektedir.

• Türkiye elektronik sektörünün son 22 yıldır değişmez ihracat şampiyonudur.
• Dünyada en çok Ar-Ge harcaması yapan Türk şirketlerinden biridir.

Türk firmalarının isimlerinin küresel arenada nadiren geçtiği, geçse bile profesyonellikle anılmadığı bir dönemde Vestel kalitesi ile küresel bir isim yapmasının kıvancını yaşarken, şirketin cirosunu arttırmakta yüksek katkılarımız olduğu için bu sevinci paylaşıyoruz.

Vestel ile Küresel Satınalma ve İş Geliştirme

Leave a Reply