Skip to main content

İsveç gündemi, bu yazı yazıldığı sıralarda epey karışık.

Danışmanlık alanlarımızın köşe taşlarından biri olan İsveç pazarı, dünyanın en iyi 2. yüksek eğitim sistemi, dünyanın en inovatif 2. ülkesi, Volvo, Electrolux, Spotify gibi şirketleri, sürdürülebilir teknolojileri vb… pek çok alanda liderlik basamaklarında olmasına rağmen, krizlere pek alışık olan bir ülke değil.

Dünyada kriz olmadığı zamanlarda bile İsveç’i, iki alanda her zaman başarısız görmüştüm. Birincisi tren yolu altyapısı, ikincisi sağlık sisteminin yetersizliği (sağlıkçı açısından değil de hasta açısından). Zaten Türkiye standartlarından çok düşük olan sağlık sistemi ile yönetimin inatçılığı birleşince, corona karşısında hem insan sağlığı hem de ekonomi tehlikeye atılmış oldu. Çok enteresan bir şekilde de epey bir süre İsveç halkı rutin olarak yaptığı, dışarıya çıkıp güneşlenme, spora gitme, fika yapma gibi zaruri olmayan aktivitelerde ısrar eder pozisyonda devam ediyor. Bu küresel krizden, en gelişmiş ülkeler bile ağır yara alıcak gibi gözüküyor. Lakin her inişin bir çıkışı olacağı için, İsveç gündemi krizlerden sonra fırsatları konuşuyor olacaktır. Kim bilir, belki de Türkiye’den yeni gelecek olan bir sağlık çalışanı için olan SİZ için bu bir fırsattır.

Bunun haricinde İsveç’te Türkiye’ye benzer olaylar da olmuyor değil. Yurtdışı seyahatlerinde covid-19 PCR testi gerekli olduğu zamanda başkent Stockholm’de bir doktorun test sonuçları pozitif olan yolculara negatif rapor verdiği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatıldı. Doktorun çalıştığı kurumun doktor hakkında şikayetçi olduğu belirtilirken, görevi kötüye kullanan doktorun iş akdinin askıya alındığı ve soruşturma sonucunda güvenden tamamen uzaklaştırılabileceği söyleniyor.

Bu yazımızı revize ettiğimiz 2020 Haziran’ında da, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, birlik sınırları içinde seyahatlerde kullanılacak aşı sertifikasının kullanımını onayladı. İsveç de dahil olmak üzere, uygulama 1 Temmuz 2020’dan itibaren geçerli kalacak. Aşı sertifikası ücretsiz olacak, kağıt veya dijital şekilde hazırlanacak. Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabilecek. Aşı sertifikası, kişilerin Covid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve Covid-19 test sonucunu içerecek. Sertifikayla AB’de onaylı Covid-19 aşıları olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya karantina gibi kısıtlamalar uygulanmayacak.

Kaynaklar:

https://www.habervakti.com/dunya/basarisiz-oldugunu-kabul-etti-hazirliksiz-yakalandik-h102908.html

https://www.isvecgundemi.com/saglik/abnin-covid-19-asi-sertifikasi-yasalasti-h22994.html

Leave a Reply